Atlantisztól- Ferenc pápáig 

Csillagok… az istenek és a hősök megtestesülésének tartották ezeket az ég sátrán átszűrődő világító ablakokat.
Ez a nyolcágú csillagra különösen igaz, hiszen “Ő” a betlehemi csillag, amely fellobbant az égen Jézus születésekor, és elvezette a Napkeleti Bölcseket Betlehembe.
Bár a betlehemi csillagot ötágúként is szokták ábrázolni egy csóvával, de a fényesen ragyogó nyolcágú Hajnalcsillag a keresztény kultúrkörben Jézust jelképezi.

De ne szaladjunk még ennyire előre, hiszen ezt a szimbólumot számos kultúra használta már évezredekkel ezelőtt is.

A szimbólum szorosan kapcsolódik a nyolcas számhoz és a nyolcas alapú rendszerekhez. Például a kínai kultúrában nyolc halhatatlan isten van, Buddha tanításában is jelen van a nyolc erény, és a nyolcágú csillagszimbólum, mint a Dharma kereke.

A régi korok emberei együtt éltek a természettel, ismerték annak minden rezgését. Az évszakok váltakozása szerint az évet négy részre osztották fel a két napéjegyenlőség és a két napforduló szerint. Ebben a felosztásban szereplő nyolc legfőbb naptári ünnep jóformán minden kultúrában megtalálható.
Ennek ékes bizonyítéka a kelta évkerék, mely erre a nyolcas tagoltságra épül, és amely a fő boszorkány ünnepeket is meghatározta.

De beemelhetők a trigrammok, melyek három vonalból állnak, ezért 23= 8 féle van belőlük, az Égben és Földön lezajló folyamatokat jelképezik.

Menjünk még egy kicsit visszább az atlantiszi időkbe, ahol a nyolcasra, mint Szent számra tekintettek, mely kozmikus erőteret fog át. Ezért lakosai “nyolcasoknak” nevezték magukat.

Ha máshonnan nem, de matematika óráról ismerjük a végtelen jelet, egy fektetett nyolcas.

Ez a vízszintes nyolcas a lemniszkáta, ami a soha meg nem szűnő energiaáramlás jelképe, a reinkarnációé, az örökkévalóságé, az evolúciós ciklust szimbolizálja. Jelzi a szellem felemelkedését az anyagból, az előrelépést az abszolút nulla pontról és a visszatérést az őskontinuumhoz.
A korlátok nélküliség szimbóluma, melyet atlantiszi eredetűnek tartanak egy geometriailag definiálható Cassini-görbe.

/A Cassini-görbék a sík olyan pontjainak mértani helyei, melyekre igaz, hogy két adott ponttól való távolságának szorzata állandó. Azt a Cassini-görbét nevezzük lemniszkátának, amelyiken rajta van a két adott pontot összekötő szakasz felezőpontja./

A természetben minden pókfélének nyolc lába van, és a nyolcágú virágállat, amelynek nyolc csápja van és belsőleg is nyolcágú a felépítése.

A Naprendszernek 2006 óta az asztronómiai felfogás szerint nyolc bolygója van.

De a nyolcason alapul és a nyolcágú csillagmintát rajzolja ki a szélrózsa is, amely az égtájakat jelöli, a négy fő égtájat, és a fő világtájak szögfelezőiben a mellék világtájakat.

A nyolcas egy köbszám, amely a négyes számára lehetővé teszi, hogy háromdimenzióssá váljon.
Valójában a 2 db négyesre felbontható szám a világot ábrázolja egy mágikus tükörben, hiszen a négyes a tér száma / irányok, égtájak stb./, ami tükröződik a nyolcasban és csillag lesz belőle.

Mindebből következik, hogy a nyolcágú csillag a Föld szimbóluma.

Akár az egymásra fektetett és egymáson elcsúsztatott négyszögek segítségével ábrázolják, vagy pedig olyan csillagként, amelynek térbeli kiterjedése van, a különböző dimenziók összekapcsolódásáról szól, melyek a térben meghatározott törvények által kapcsolódnak egymáshoz.

A csillag olyan alapvető minőségeket szimbolizál, melyet az embereknek ki kell fejlesztenie önmagukban:

  1. szeretet
  2. remény
  3. hit
  4. jóság
  5. üdvözülés
  6. könyörület
  7. alázat
  8. lelki emelkedettség
  9. felelősségtudat

A kilencedik minőség a szimbólum közepén egy kör formájában jelenik meg. Ez a kör egyesíti a többit.

Salamon király pecsétjei között is van egy olyan, aminek védelmi erőt tulajdonítottak, melyen az előbb említett felépítéshez hasonlóan nyolcágú csillag formájában láthatóak a jelek, melyek középen egy körben összpontosulnak, vagyis kapcsolatban állnak egymással.

A védelmi funkción túl a jog, az igazság jelképe is lett.

A kiteljesedés és az újjászületés ezen jelképét használta a hinduizmusban a bőség, gazdagság istennője is. A Lakshmi csillag egy speciális oktagram, melyben megjelenik Lakshmi istennő mind a nyolc megjelenési formája, melyek kifejezik a gazdagság tartalmát. Ezek a jólét, a termékenység, a jó szerencse, a jó egészség, a tudás, az erő, az utódok és a hatalom.

Az akkád-babiloni Istar vagy más néven Inanna, akit később más istennőkkel azonosítottak, többek között Aphroditéval, a szerelem és a háború istennője volt, akit gyakran ábrázoltak Vénusz csillagként. A nyolcágú Esthajnalcsillaggal szimbolizált istennő a szerelmen és a szexualitáson keresztül segítette a tudat fejlődését. Papnői valójában prostituáltak voltak, szertartásai gyakran tömeges orgiák. Megjelenése több város fejlődését, technikai előrehaladását, felvirágzását hozta. Érdekesség, hogy az istennő naplót vezetett, melyben említést tesz Atlantiszról, a mai amerikai részt nevezi annak. Ő az egyetlen, aki a nevet helyhez is köti.

A pentagramról szóló írásban is hivatkoztam a rózsa mintára, a rosa rugosara. A nyolc szirmú rózsa, amely szabályos oktagramot mutat, az ötágú testvéréhez hasonlóan szabadkőműves szimbólum is, előszeretettel alkalmazták díszítő elemként katedrálisok, templomok építésénél. Ilyen például Dan Brown népszerű regényének, a Da Vinci kódnak a megjelenése óta széles körben ismertté vált Rosslyn kápolna, mely Skóciában található és a legenda szerint a Templomosok kozmikus kincsét rejti. A kápolna szabadkőműves kegyhellyé vált.

És végül, de nem utolsó sorban szeretném megemlíteni, hogy Ferenc pápa címerében is megjelenik a nyolcágú csillag, mely Szűz Máriát jelképezi /Ave Maris Stella/. Számos ima és egyéb szöveg is van, ahol Máriát csillagnak nevezik.

A nyolcágú csillag térbeli kiterjedése, de akár a négyszögekből álló ábrázolása, mely látszólag tisztán anyagiként hat, de az így létrejövő háromszögek mégis szellemivé teszik, még egy üzenetet hordoz és küld az emberiségnek: ”miként fent, úgy lent”.


U.i: Egy matematikai érdekesség. A nyolcas szám olyan titkokat rejt, olyan ritmust jelenít meg, mely egy számolási csoda:

1×8+1 = 9

12×8+2 = 98

123×8+3 = 987

1234×8+4 = 9876

12345×8+5 = 98765

123456×8+6 = 987654

1234567×8+7 = 9876543

12345678×8+8 = 98765432

123456789×8+9 = 987654321

Ennek megfejtéséhez és megértéséhez a bátyámtól kértem és kaptam segítséget, melyet ezúton is köszönök (bár sok gyerekkori matekozás élményének emléke jött elő ?)

Ez egy speciális sorozat, mely általánosságban is leírható:

V. Kati