A következő hetekben egy sorozatot szeretnék nektek „átnyújtani”, mely a szimbólumokról, azon belül is a csillagokról szól.

Hogy miért éppen a csillagokat választottam először, ennek több oka is van.  A Tarot tanfolyamokon rendszeresen beszélünk róluk, másrészt most indult egy új meditációs tanfolyam, Csillagenergiák címmel, mely a Göncölszekérhez kapcsolódik, az Isteni akarat hét sugarának a közvetítéséről szól.

De az utolsó „lökést” egy barátomnak köszönhetem, aki ráébresztett arra, hogy ez mennyire izgalmas téma, mennyi sok információval szolgál ahhoz, hogy megértsük a világunkat, annak működését.

A szimbólum legegyszerűbben megfogalmazva egy jel, melyhez egy meghatározott jelentés, tartalom kapcsolódik.

Az, hogy milyen jelentés kapcsolódik egy-egy ilyen jelhez, függ a felhasználási területtől, a társadalmi kontextustól.

Rengeteg szimbólum van körülöttünk, gondoljunk például a közlekedési jelekre, de bármilyen más területen is körülvesznek minket ezek a képszerű üzenetek.

Szimbólumokat használnak a vallások, a politika, sport és még lehetne sorolni.

Mit is jelent ez a szó?

A kifejezés a görög symbolon szóból származik, amely két görög szó kombinációja. Az első (sym) jelentése együtt, a másiké (bole) dobás. Összevonva pedig azt jelenti: két dolog, amely egyszerre történik, illetve szimbólum. Ez az eredeti jelentés egy ókori szokásra vezethető vissza: a vendég búcsúzáskor összetört agyagtáblát vagy agyaggyűrűt nyújtott át vendéglátójának, a szimbolont. Ez azt a célt szolgálta, hogy az esetleges viszontvendéglátás esetén egymásra ismerjenek. /Érdekességként említeném csak meg, hogy Magyarországon is van egy olyan szokás, melyet már kevesen ismernek napjainkban, hogy húsvétkor, amikor a családok reggel a megszentelt ételt eszik, akkor a főtt tojást elfelezik, és akivel megosztják, akivel közösen elfogyasztják, azzal mindig megtalálják egymást, ha valaki “elveszne” az élet sűrűjében./

Az egyik leggyakrabban előforduló szimbólum a csillag, ami különböző kultúrákban felbukkanva eltérő jelentést hordozott, népszerűsége évezredek óta töretlen: manapság a ragyogás, a sztárság, a népszerűség jelképe.

Érdekes, hogy a csillagok valójában gömb alakúak, de az ábrázolásuk különböző mennyiségű ágakkal történik. Pontosan ebben az ábrázolásban rejlik az erejük, vagyis az, hogy fényüket, erejüket több irányban képesek sugározni. (Egyágú csillag maga a pont lehet, mely mindennek a kiindulása, a kezdete.)

Nézzük először az ötágú csillagot: a szabályos ötszög átlói által alkotott csillag.

A pentagram a szerves életet élő természet formaadó elve. Az emberi kéz, illetve a szárazföldi gerinces állatok mancsának öt ujja végtagjaik ötágú felépítéséről árulkodik.

Hasonló formájú a legtöbb virág, akárcsak a tengeri csillag. Természetes pentagramokkal találkozunk az olyan ötlevelű növényeknél, mint a liliom vagy a szőlő. Aki geometriai szempontból ideális rózsát akar alkotni, szintén az ötágú csillagból indul ki. / Rosa rugosa,  ötágú csillagot formázó fajta, ami a jelképe annak, hogy a megbeszélés bizalmas😊/

Ha keresztben vágunk el egy almát, ötágú csillagot látunk, mely az öt érzékszervet is szimbolizálja, azt a „tudást”, amely az emberi léthez szükséges. Ha egy jó döntést szeretnénk hozni, ezt a tudást adjuk át a hatodik érzéknek, vagyis észből és szívből is megvizsgáljuk a dolgot / más kérdés, hogy ez a mai embernek komoly probléma és dilemma, hogy észből vagy szívből válasszon, legtöbbször képtelen észből és szívből dönteni/.

Ez volt az a tudás, amire az első emberpár is vágyott, amit a kígyó felkínált Évának az alma képében. Ádám és Éva úgy döntöttek, hogy megeszik az almát, „a tudást”, de tudjuk, hogy erre szükség volt, bár elveszítették a halhatatlanságot, ellenben a lélek fejlődésének új útjai nyíltak meg, melyet a fizikai testben, az érzelmek útján tapasztaltak – tapasztalhatunk – meg.

Leonardo Da Vinci híres Vitruvius-tanulmányában az emberi test méretarányát ábrázolta az ötágú csillagban, ami szintén a természet tökéletességére utal, és egyben megtestesíti a szellem uralmát a négy elem fölött.

A pentagramnak mágikus jelentést is tulajdonítanak. A mágia világában egy olyan erőteljes jel, amelynek elemi ereje van. Segítségével varázsolni is lehet.

A Lángoló csillag a hatalom szimbóluma, amelynek a különböző elemek és a természeti erők is engedelmeskednek.

Védőszimbólum is, mert a közepén tartózkodót semmiféle idegen erő nem képes a hatalmába keríteni / gyakran előfordult, hogy az épületeket is ötágú csillag alaprajzúra tervezték, pl. gondoljunk a Pentagon épületére/.

Ez alapján minden ember védve van a gonosz erőktől, mivel a Vénusz nyolc év alatt ötször kerül a Föld közelébe, és védőpajzsként újabb és újabb öt ágú csillagokat rajzol a Föld köré.

A Vénusznak viszont a Földdel ellentétben nincsenek szökőnapjai, ezért az ötödik együttállás két nappal eltolódik, ezért ez az ötágú csillag nem teljesen zárt. És itt jön be az ötágú csillag egy újabb értelmezése. Ezt idézte fel Goethe is a Faustjában, hiszen Mephisto is ezen a résen keresztül jutott be Faust dolgozószobájába.

Vagyis ezen álláspont szerint a “gonosz” ezen a résen keresztül képes behatolni. Innen ered, hogy a lefelé mutató ötágú csillag az ördög szimbóluma.

Míg a felfelé mutató ötágú csillag az egységre törekvést jelzi, azt, hogy az ember a dualitásból az egység felé halad, addig a lefelé mutató a kettészakadást, a viszályt.

A felfelé mutató két csúcs az egység elveszítését mutatja.

Az emberi beavatás útjában, a Tarotban a 15. stáció, az Ördög.

Maga az elnevezés a mai ember számára nem túl pozitív. A saját tapasztalatom is az, hogy aki ezt a lapot húzza, az egyből úgy gondolja, hogy most nem alakulnak majd túl jól a dolgai.

A Tarot képeken általában szerepel ezen a lapon a megfordított ötágú csillag.

De ha egy picit közelebbről, picit filozofikusabban és a szimbólumokat együttesen értelmezve vizsgáljuk, akkor felismerjük, hogy ez semmi másról nem szól, csak magáról a földi létről, az anyagról, az anyagba-testbe kerülésről.

Az ötágú csillag az egységről, a szellem erejéről szól, arról, hogy a lélek uralkodik az anyagon.

Ha megfordítjuk, akkor a felfelé mutató két ág azt a polaritást jelzi, ami az emberi lét sajátja.

Tehát semmi másról nincs szó a fordított pentagram esetében, mint a világról, melyben élünk, hiszen a léleknek át kell adni az uralmat az egónak, az elemeknek, az anyagnak, ahhoz, hogy fejlődni tudjon a fizikai testben. A törekvése pedig a felfelé mutató pentagram, ami a természet tökéletességét fejezi ki, az egységet, az arra való törekvést; amikor a lélek közvetíti a szándékát, melyet a fizikai testben valósít meg.

Ez a tartalom jelenik meg a Csillag Tarot képen amikorra a beavatott már megtapasztalta az anyagba kerülést, annak különböző tulajdonságait, képes volt változtatni, és a jutalma, hogy átadhatja magát a saját valódi “isteni” tervének, szétszórhatja a fényét világba, melyet ez a csillag is csodálatosan szimbolizál.

V. Kati